ورود   |  English

DnnForge - NewsArticles

   حداقل

اخبار جاری | آرشیو | جستجو

تاریخ: مرداد 04, 1391 13:15 نظرات: 0 نظر نمایش: 945 مرتبه تعداد امتیاز: 3   
تنظیم طرح تقویت مشاوره موثر در معیت دادگاههای خانواده یزد از جمله اقدامات فرهنگی است

اداره حمايت از حقوق زنان و کودکان قوه قضاييه در اداره کل اجتماعي و فرهنگي حوزه رياست قوه قضاييه از مهرماه 1383 فعاليت خود را آغاز کرد که حوزه عملکرد آن براساس مفاد بخشنامه مصوب دي ماه 1381 رئيس قوه قضاييه تعيين شده است
اداره حمايت از حقوق زنان و کودکان قوه قضاييه در اداره کل اجتماعي و فرهنگي حوزه رياست قوه قضاييه از مهرماه 1383 فعاليت خود را آغاز کرد که حوزه عملکرد آن براساس مفاد بخشنامه مصوب دي ماه 1381 رئيس قوه قضاييه تعيين شده است.
براساس اين بخشنامه (شماره 18421/81/1) امر نظارت بر "روند رسيدگي به پرونده هاي زنان و کودکان بزهکار"، "حمايت از حقوق زنان و کودکان بزه ديده" و "ارتقاي کيفي آموزش قضات اطفال" از سوي 30 نمايندگي در مراکز دادگستري هاي سراسر کشور از وظايف اين اداره است. به منظور معرفي فعالیت ها و اقدامات دفاتر حمايت از حقوق زنان و کودکان دادگستريهاي سراسر کشور اینبار گفتگوی با فاطمه زارع بیدکی، مدیر دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان یزد انجام داده ایم که با هم می خوانیم.

با سلام وتبریک احراز رتبه اول، خود را به طور مختصر معرفی کنید.
به نام خدا. اینجانب فاطمه زارع بیدکی دارای مدرک تحصیلی لیسانس حقوق قضایی با 10 سال سابقه کار، دادیار سرپرستی و نماینده دادستان دادسرای عمومی و انقلاب یزد می باشم و از سال 1385 با حکم ریاست محترم کل دادگستری استان به سمت مدیریت دفتر حمایت از حقوق زنان وکودکان یزد منصوب گردیده و با حفظ سمتهای قبلی مشغول فعالیت می باشم. دفتر در حال حاضر با حضور خانم بی بی بتول حسینی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی با سمت کارشناس، با امکانات وتجهیزات نسبتا مناسب فعالیت می نماید.

در مورد اقداماتی که جهت حمایت از زنان زندانی انجام داده اید، توضیح دهید.
درخصوص نسوان زندانی، علاوه بر بازدید مستمر از بند نسوان و تلاش جهت حل مشکلات و مسائل زندانیان و ارشاد قانونی آنان در موارد لزوم، نسبت به برگزاری مسابقات قرآنی، حفظ، ترتیل و مفاهیم به منظور تشویق و آشنایی بیشتر مددجویان با آیات نورانی کلام وحی و نیز تشکیل کلاسهای آموزشی تمرکز ذهني و آرام سازي با هدف ارتقاء سطح سلامتی زندانیان در ابعاد جسمی، ذهنی و اجتماعی جهت بازگشت به جامعه با روحیه بهتر، ایمان و اعتقاد بالاتر اقدام گردید که استقبال گسترده زندانیان ونتایج خوبی را به همراه داشت.
با توجه به تعامل وهمکاری بسیار خوب جناب آقای قاسمعلی زاده ریاست محترم زندان مرکزی یزد با دفتر حمایت از حقوق زنان وکودکان، ضمن تشکیل بانک اطلاعات محکومان زن، جلسات متعددی نیز باحضور ایشان و رئیس محترم بند نسوان جهت طرح وبررسی مسائل مربوط به نسوان زندانی تشکیل و تا حد امکان نسبت به رفع مشکلات موجود اقدام گردید.

درمورد وضعیت بند نسوان ندامتگاه يزد هم توضیح مي دهيد.
بند نسوان در حال حاضر از نظر فضای فیزیکی، امکانات رفاهی، ورزشی و وضعیت بهداشتی درمانی در سطح مناسبی قرار دارد و کلاسهای آموزشی شغلی، فنی حرفه ای با هدف حرفه آموزی زندانیان با حضور مربیان مجرب در بند نسوان تشکیل می گردد، ضمنا دو روانشناس نیز در طول ایام هفته به صورت متناوب در بند نسوان حضور دارند و با ارتباط مستمر با زندانیان سعی در حل مشکلات روحی، اجتماعی آنان می نمایند.
حضور موثر مربی قرآن کریم، فعالیت مستمر و مداوم مددکاران بند جهت پیگیری پرونده های مربوط به زندانیان و اخذ رضایت از شکات در مواقع لزوم، تشکیل کلاسهای نهضت سواد آموزی با هدف ارتقاء سطح سواد زندانیان از اقدامات صورت گرفته در بند نسوان می باشد.

وضعیت فعلی کانون اصلاح وتربیت یزد به چه صورت می باشد؟
با توجه به مدیریت مؤثر جناب آقاي صاحبي ریاست محترم کانون اصلاح وتربیت یزد و اقدامات مجدانه مددکار و روانشناس کانون تعداد مددجویان کاهش قابل ملاحظه ای داشته و در حال حاضر 22 نفر در بازداشت می باشند که اکثر آنها غیر بومی و تعدادی نیز افاغنه می باشند. از نظر امکانات و تجهیزات ساختمانی در چند سال اخیر اقدامات زیادی جهت نوسازی و گسترش فضای فیزیکی کانون صورت گرفته است. امکانات بهداشتی، درمانی مددجویان با راه اندازی بهداری، استقرار پزشک وتجهیز امکانات و لوازم مورد نیاز درمانی و بهداشتی تامین گردیده است. تشکیل کلاسهای آموزشی، فرهنگی، برگزاری اردوهای سیاحتی، زیارتی، اختصاص کتابخانه با بیش از 3542 جلد کتاب و نشریات مختلف و باشگاه و وسایل ورزشی برای مددجویان از جمله برنامه های کانون اصلاح و تربیت یزد می باشد.
ساختمان جدید کانون با وسعت مناسب درحال احداث بوده و بهره برداری از آن می تواند در پيشرفت طرحها و برنامه ریزی آینده کانون تأثیر به سزایی داشته باشد.

چه برنامه ها و اقداماتي توسط دفتر برای کودکان انجام گرفته است؟
دفتردرخصوص موارد اعلامی کودک آزاری، پیگیریهای لازم را انجام و ازطریق مددکاران سازمان بهزیستی، مأمورین نیروی انتظامی و عنداللزوم اعلام جرم به دادستان محترم و صدور حکم محکومیت مجرمین، موجبات بهبود وضعیت زندگی وجلوگیری از آسیب مجدد به کودکان را فراهم کرده است.
معرفی کودکان بازمانده از تحصیل به آموزش وپرورش جهت ادامه تحصیل، پیگیریهای لازم جهت صدور شناسنامه برای کودکان فاقد سند هویت، معرفی کودکان بدسرپرست یا بی سرپرست به مراکز نگهداری سازمان بهزیستی، اهدا هدایا به کودکان بندنسوان ندامگاه مرکزی یزد، پیگیری پرونده های مربوط به اطفال زندانی، برقراری امداد ماهیانه برای کودکان نیازمند با مساعدت سازمان بهزیستی نیز از جمله اقدامات صورت گرفته جهت حمایت از اطفال می باشد.

درمورد برنامه های آموزشي و فرهنگی دفتر توضیح دهید:
ازجمله اقدامات آموزشی-فرهنگی دفتر، تنظیم طرح تقویت مشاوره موثر در معیت دادگاه های خانواده استان با هدف کاهش آمار طلاق وارائه مقلات علمی- پژوهش با عناوین وموضوعات مختلف ازجمله بررسی علل وعوامل کودک آزاری و پیشگیری از اعتیاد در خانواده، تهیه و تنظیم بروشور دفتر حمایت، تهیه وتوزیع بروشور با مضامین خانواده خوشبخت، خشونت علیه زنان و... می باشد.

درمورد تعامل و همکاری دفتر با سازمان بهزیستی توضیحاتی بیان کنید:
با توجه به مفاد تفاهم نامه همکاری فیمابین قوه قضاییه و سازمان بهزیستی استان یزد، جلسه نشست تخصصی دفتر با مسئولین بهزیستی در راستای اجرایی نمودن مفاد تفاهم نامه تشکیل گردید و تعامل و همکاری متقابل در حال حاضردرسطح نسبتاً خوبی قرار دارد.ارجاع کودکان و زنان به سرپرست یا بهزیستی، دختران فراری و زنان آسیب دیده یا درمعرض آسیب به مراکز نگهداری سازمان بهزیستی و اورژانس اجتماعی، معرفی افراد نیازمند جهت حمایت ومساعدت مالی، بهره مندی از مددکاران و مشاورین سازمان بهزیستی در موارد ضروری و ارجاع مراجعین جهت مشاوره های تخصصی روانشناسی از موارد همکاری سازمان بهزیستی با دفتر حمایت می باشد، همچنين جهت استقرار مددکار وکارشناس بهزیستی در دفتر نیز پیگیری های لازم انجام و اين برنامه در دست اقدام می باشد.

درخصوص سایر برنامه های دفتر و تعامل خود با سایرادارات و ارگانها توضیح دهید:
انجام مشاوره های سازشی در دفترحمایت به خصوص در زمینه اختلافات خانوادگی و مشاوره های حقوقی روانشناسی و عنداللزوم اخذ وکیل معاضدتی برای زنان نیازمند فاقد بضاعت مالی، معرفی زنان بی بضاعت به کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) جهت حمایت مالی، تعامل با استانداری در موضوعات زنان و خانواده، شرکت درجلسات مربوط به کارکرد تخصصی خانواده، تشکیل دفتر حمایت دادگستری شهرستان های استان، توزیع چادرمشکی باقیمت مناسب بین همکاران محترم درراستای ارج نهادن به فرهنگ حجاب وعفاف وگسترش حجاب از دیگر فعالیت های دفتر در راستای حمایت از زنان و اطفال و مراجعین می باشد.
درپایان اگرمطلبی هست بفرمایید:
موفقیت دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری استان یزد مدیون رهنمودهای ارزشمند حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقاي جواهری مشاور محترم رئیس قوه قضاییه و مديرکل امور فرهنگی و اجتماعی ونیز اوامرعالمانه وارشادات بی شائبه وحمایتهای همه جانبه ریاست محترم کل دادگستری استان یزد جناب آقای حیدری می باشد که لازم است از ایشان کمال تشکر وقدردانی را بجا آورم. همچنین از پشتیبانی وزحمات بیدریغ دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان قوه قضاییه تقدیر و تشکر می نمایم.
کد: 71473
گروه: گزارش های تحلیلی و گفت‌وگو
نویسنده خبر: SuperUser Account
 
تصاویر مرتبط
 
فایل های مرتبط
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: