ورود   |  English

DnnForge - NewsArticles

   حداقل

اخبار جاری | آرشیو | جستجو

تاریخ: دي 21, 1390 18:50 نظرات: 0 نظر نمایش: 1835 مرتبه تعداد امتیاز: 4   
برنامه هاي شبکه ماهواره اي در کمين خانواده

اکنون ماهواره به عنوان ابزار تهدید برای خانواده ها درآمده است. تهدیدی برای خانواده هایی که روزگاری اعضای آن، شادی خود را زیر سقف مشترک خانه جستجو می کردند؛ ولی با آمدن امواج ماهواره ای به دیش های مردم، آرامش و آسایش هم از خانه ها رفت
اکنون ماهواره به عنوان ابزار تهدید برای خانواده ها درآمده است. تهدیدی برای خانواده هایی که روزگاری اعضای آن، شادی خود را زیر سقف مشترک خانه جستجو می کردند؛ ولی با آمدن امواج ماهواره ای به دیش های مردم، آرامش و آسایش هم از خانه ها رفت. در ابتدای لیست تهدیدهای مختلفی که نهاد خانواده را در ایران، تحت تاثیر قرار داده، نام «ماهواره» دیده می شود. وسیله ای که قرار بود روزی اسباب سرگرمی شود، اکنون باعث فروپاشی و شکست در قطار خانواده ها شده است.مسئولان بلندپایه از دو قوه قضائیه و مجریه، در نشست مشترک خود تاکید می کنند رسانه های ماهواره ای باعث تهدید خانواده ها شده و نهاد «خانواده» را به سمت فروپاشی برده اند. یعنی نکته ای که سالهاست توسط کارشناسان موضوعات اجتماعی، خانواده و رسانه مطرح می شود: ماهواره، تهدید بزرگی برای امنیت خانواده است. اکنون این نکته در نشست صیانت از نهاد خانواده، توسط معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مورد تاکید قرار گرفته است. محمدباقر ذوالقدر معتقد است: «دشمن با تهاجم فرهنگی و بهره گیری از ماهواره و فناوری های ارتباطی به فرایند تضعیف فرهنگ بومی در خانوادهها دامن زده است». وی این موضوع را دلیلی برای تضعیف نهاد خانواده از سوی رسانههای جمعی به خصوص ماهواره ها می داند. تضعیف و آسیب به نهاد خانواده، در از بین رفتن حد زندگی مشترک اعضای خانواده خلاصه نمی شود، بلکه به گفته ذوالقدر، باعث گسترش آسیب های اجتماعی نیز در جامعه می شود. معاون قوه قضائیه در این مورد می گوید: «یکی از مهمترین علل افزایش آسیبهای اجتماعی و جرم در جامعه تضعیف نهاد خانواده است.» این مقام مسئول افزایش نرخ طلاق، بالا رفتن سن ازدواج و کاهش درخواست برای ازدواج را نشانه ای برای کارکرد نامطلوب نهاد خانواده می داند و می گوید: «اینها نشان می دهد نهاد خانواده نتوانسته به درستی احساس رضایتمندی در اعضای خود به وجود آورد.»
آمدن ماهواره و رفتن اخلاق
حضور لجام گسیخته ماهواره در خانواده ها بارها از سوی پژوهشگران مورد انتقاد قرار گرفته بود و تاکید شده بود که با آمدن امواج ماهواره ای از راه تلویزیون به خانه های مردم، الگوهای رفتاری متناسب با وضعیت اجتماعی کشور سست می شود و نمی توان امیدوار بود نهاد خانواده، دوام و قوام طبیعی خود را حفظ کند.
در حال حاضر قانون استفاده از تجهیزات دریافت ماهواره را جرم دانسته و برای مجرمان زندان پیش بینی کرده است. هر چند در شرایط فعلی قضات به جریمه های بدل از حبس برای دارندگان ماهواره قناعت می کنند، ولی برخوردهای اخیر انتظامی با ماهواره نیز نتوانسته است در حفاظت از کیان خانواده ها تاثیر قابل ملاحظه ای بگذارد.
این در حالی است که بنا به گزارش روزنامه شرق، مرکز افکار سنجی صدا و سیما اعلام کرده است میزان استفاده از ماهواره ها در خانواده های ایرانی به بالای 60 درصد رسیده و آمار عجیب کشفیات تجهیزات و ادوات دریافت امواج ماهواره ای از مناطق مسکونی شهرها نیز تایید می کند مردم زیادی مشتری ماهواره هستند.
در این شرایط، مردمی که پای برنامه های ماهواره ای خوابشان می برد دچار مشکلاتی مانند تضعیف خانواده، طلاق و نابسامانی رفتاری در خانواده شده اند. بنا به ضربات جبران ناپذیری که ماهواره ها به پیکره اجتماع می زنند، معاون اجتماعی قوه قضائیه از مردم و مسئولان درخواست «جهاد ملی و مردمی» برای نجات نهاد خانواده می کند. محمدباقر ذوالقدر می گوید: «برای نجات نهاد خانواده در مقابل امواج سهمگین که آن را هدف گرفته باید جهاد ملی و مردمی کرد. بنیاد صیانت از خانواده نیز باید برنامه های خود را به صورت همه جانبه برای قبل از ازدواج و تشکیل خانواده، هنگام ازدواج و بعد از آن تنظیم کند.»
برنامههاي تلويزيون در شکلگيري شخصيت و اخلاق نقش بسزايي دارند
یک مدرس دانشگاه و تحليلگر اجتماعي درباره نقش رسانهها ميگويد: امروزه رسانهها مسئوليتهاي مهمي در جامعه بر عهده دارند. چراکه در حال حاضر بيشترين اوقات کودکان و جوانان صرف تماشاي تلويزيون ميشود و حتي در اين زمينه برنامههاي تلويزيون در شکلگيري شخصيت و اخلاق آنها نقش بسزايي دارند. بر اين اساس در صورتي که محتواي برنامهها در جهت منفي باشد به طور قطع آينده اميدوارکننده و خوبي براي کودکان و جوانان تصور نميشود.
محمدباقر عليزاده اقدم ميافزايد: با توجه به اينکه در عصر ارتباطات قرار داريم شاهديم که در دورترين نقاط کشور حتي در روستاها نيز رسانهها باعث تغيير سبک زندگي شدهاند و در پارهاي از موارد در پوشش و ظاهر مردم بخصوص جوانان تأثير داشتهاند. بنابراين نتيجه ميگيريم رسانهها در تغيير ذائقه و نياز مخاطبان مؤثر بودهاند.
عليزاده اقدم با تاکید بر این که در حال حاضر توليدکنندگان برنامههاي تلويزيوني نميتوانند مثل گذشته برنامههاي کليشهاي توليد کنند،می گوید: توليدکنندگان برنامههاي تلويزيوني بايد براساس سليقه و نيازهاي مخاطبان برنامهسازي کنند. بنابراين لازم است نيازها و سلايق آنها را بشناسند و به برنامههاي توليدي در چارچوب فرهنگي خودمان تنوع بدهيم.
یک استاد دانشگاه نیزدرباره آثار مخرب شبکههاي ماهوارهاي بر کانون خانوادهها ميگويد: رسانهها در اصلاح و بهبود رفتار جامعه نقش مهم و اثرگذاري دارند؛ چرا که رسانهها در تغيير رفتارها هميشه جزو شاخصها محسوب ميشوند.
غلامرضا قاسمي کبريا، ميافزايد: در شرايط کنوني ارتباط دوسويهاي بين رسانهها و مخاطبان وجود دارد؛ به طوري که برخي از رسانهها به لحاظ جايگاه و اعتبار اجتماعي خود توانستهاند اعتماد مخاطبان و خوانندگان خود را جلب کنند و در اين زمينه ميتوان به مصاديق گوناگوني اشاره کرد.
اين مدرس دانشگاه با اشاره به اهداف و مأموريتهاي شبکههاي ماهوارهاي، اظهار ميدارد: ارزيابي محتوايي برنامهها و کيفيت آثار توليد شده همگي نشان از آن دارد که سازندگان اين برنامهها با هماهنگي و برنامهريزي حساب شده به دنبال ترويج ابتذال هستند و حتي در اين زمينه تبليغ روابط نامشروع و مبتذل را دنبال ميکنند.
از نظر ما برنامههاي شبکههاي ماهوارهاي تهديد به حساب ميآيد ولي از نظر شبکههاي مبتذل خارجي، اين موفقيت محسوب ميشود و با رسانه و سريالها ميتوانند فرهنگشان را گسترش بدهند و بر افکار مردم هم تأثير بگذارند.
وي درباره مقابله با آثار مخرب و هجمه فرهنگي شبکههاي ماهوارهاي ميگويد: براي آن که رسانههاي داخلي بتوانند با برنامههاي شبکههاي ماهوارهاي مقابله کنند، بايد نيازهاي مخاطب را بشناسند و براساس نيازهاي مخاطبانشان برنامهسازي و برنامهريزي کنند؛ همانند سفره غذايي که هر چه جذابتر و بهتر باشد، افراد بيشتري به سمت آن ميروند.
هنوز اقدام واقعی برای کاهش آسیب ها صورت نگرفته است
با وجودی که مسئولان قوای سه گانه، بارها به آسیبها و تهدیدهایی که نهاد خانواده را در کشور تحت تاثیر خود قرار داده، اشاره کرده اند، ولی هنوز اقدام واقعی و تاثیرگذاری برای کاهش این آسیبها و تهدیدها، به سرانجام نرسیده است.
آسیب به نهاد خانواده، از طلاق گرفته تا بالا رفتن سن ازدواج در میان پسران و دختران، نشان می دهد وضعیت در کشور، اصلا مطلوب نیست. آمار سازمان ثبت احوال می گوید به ازای هر 6 ازدواج در کشور، یک طلاق ثبت می شود، در حالی که کارشناسان تاکید دارند میزان طلاقهای واقعی، از جمله طلاقهای عاطفی، بسیار بیش از این تعداد است.
همچنین رشد چشمگیر طلاق های توافقی نشان می دهد اعضای خانواده به دلایل واهی و بدون فکر، دست به اضمحلال خود می زنند و سقف مشترک را روی سر خود ویران می کنند. آمارهای اعلام شده از نهادهای دولتی اعلام کرده در شهرهای بزرگ مانند تهران، میزان ثبت ازدواج به طلاق، 3 به 1 شده است.
درباره ماهواره نیز با وجود اعلام مرکز افکار سنجی صدا و سیما و فعالیت های شبانه روزی پلیس برای جمع آوری تجهیزات دریافت امواج، هنوز تعداد بسیاری بالایی از خانواده ها در کشور، مشتری پر و پا قرص وسیله ای هستند که هر دقیقه، تیشه به ریشه شان می زند. اعتیاد نیز حدیث مفصلی است که شرح آن در این مختصر نمی گنجد. در این شرایط است که افشار، معاون اجتماعی وزیر کشور از نبود امکانات و صرف بودجه نیم درصدی ستاد مبارزه با مواد مخدر برای فرهنگسازی و پیشگیری از اعتیاد خبر می دهد و می گوید: «گفته میشود 10 درصد بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر به مباحث فرهنگی اختصاص مییابد اما در این حوزه نیم درصد بودجه نیز هزینه نمیشود.» معاون اجتماعی وزیر کشو، به برنامه نویسی برای رفع این مشکلات، تاکید می کند و می گوید: «برای رفع مشکل مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و حتی دخانیات باید برنامه ملی تدوین شود.»
این در حالی است که مصرف قلیان در قهوه خانه ها، بنا به مصوبه هیات دولت از شمول آئین نامه اجرایی قانون منع مصرف دخانیات در اماکن عمومی خارج شده و به گفته اعضای کمیته ملی مبارزه با مصرف دخانیات، شرکتهای سازنده سیگار، توتون و تنباکو، تنها به تغییر 6 ماهه چند تصویر روی پاکتهای سیگار قناعت می کنند. تهدید برای خانواده ایرانی، هر روز بیشتر می شود، چه با امواج ماهواره ای از راه هوا، چه با مواد مخدر و چه تبعات ناگزیر هر یک از این تهدیدهای خانمان برانداز.
منابع:
1-روزنامه حمایت 5/10/90
2-روزنامه رسالت 12/10/90
3-روزنامه ایران17/10/90
4-روزنامه شرق4/10/90
********
روزنه
اطلاعات همواره و در همه جوامع بشری یک امر حیاتی محسوب می شود. سیاست گذاران با استفاده از ماهواره برای پخش برنامه های مختلف اهداف متعددی را دنبال می کنند و عدم امکان کنترل امواج ماهواره باعث شده تا حجم وسیعی از برنامه های ماهواره ای به فضای فکری جامعه وارد شده و بر ابعاد زندگی فردی و اجتماعی تاثیر گذار باشد.روشن است آنچه ساختارهای اجتماعی را ساماندهی می کندو اساسا زیر بنای شکل گیری مبانی حیاتی یک جامعه است، نوع بینش، عقاید و افکار مردم به مسائل درونی و پیرامونی خود می باشد. در گذشته برهم زدن بنیان های یک اجتماع و تسلط بر جوامع و گروه ها به سورت قهرآمیز و آشکار و با صرف هزینه های زیادی انجام می شد. اما در عصر مدرن که تقابل اندیشه ها ظهور و بروز کاملا آشکاری یافت جوامع سلطه گر در یافتند که با تغییر تاکتیک می توان اهداف نظامی را به شکلی نوین در زمین هدف پیاده کرد که علی رغم هزینه کم آثار عمیق تر و طولانی تری برای آنها در پی خواهد داشت. از همین جا مقوله جنگ نرم مطرح شد.
اما باید دانست ماهیت جنگ نرم مقوله جدید و نوظهوری نیست؛ چراکه پیشروی در جنگ نرم مبتنی بر تصرف آرا و اندیشه هاست. گسترش فرهنگ دینی از سوی انبیاء (ع) و صاحبان شریعت در جوامع شرک آلود که در بعضی طوایف بدون جنگ و خون ریزی یا با چالش سخت اتفاق می افتاد از همین مقوله است. بنابر این می بینیم هرچه فرهنگ ها و عقاید از غنا و جاذبه بیشتری برخوردار باشند، تمایل به سمت آن بیشتر می شود. ماهیت و درون مایه این نبرد پدیده جدیدی نیست، اما چگونگی پیشبرد و اجرای آن در عصر مدرن تغییر چشمگیری یافنه است. نهادهای استکباری به درستی به قدرت عظیم جنگ نرم پی بردند. برای همین چهارچوب آن را نظام مند کردند واز ابزارهای جدید بهره گرفتند تا مولفه های مهم جنگ نرم -تحول فرهنگی- را خیلی دقیق پیاده کنند. یکی از این ابزارها ماهواره است. هدف دشمن از راه اندازی شبکه های ماهواره ای اینترنتی مطبوعات و سایر رسانه های صوتی و تصویری جهانی که از مدت ها پیش به صورت قارچی پدید آمدند، دقیقا استحاله فرهنگی در جبهه هدف بود. این رسانه ها در ابعاد مختلف فساد و فحشاء ساسی و اجتماعی دین و اندیشه های معرفتی و...بی وقفه فعالیت می کنند. اما صرفا رسانه ها با هر قدرتی که داشته باشند برای تصرف فرهنگی یک اجتماع خصوصا جوامعی که دارای باور های عمیق دین و سالم اند کفایت نمی کنند.
دکتر عالیه شکر بیگی، جامعه شناس در خصوص این موضوع می گوید نفی یا نادیده انگاشتن یک پدیده هیچ کمکی به کاهش معضلات ناشی از آن نمی کند. بر اساس نتایج آخرین نظر سنجی در بهمن سال 1380، 62 درصد افراد برنامه های ماهواره ای را تماشا می کردند. طبق این نظر سنجی 32درصد از افراد نیز اعلام کرده بودند علاقمند به تماشای فیلم ها و سریال ها ی ماهواره ای هستند. اما چه اتفاقی رخ داده که باعث شده است خانواده های ایرانی به تماشای بر نامه های ماهواره گرایش پیدا کنند. ماهواره بر ارزش ها و نگرش های جانواده ایرانی تاثیر گذاشته و کارکرد آن به دلیل این که ارزش های تازه ای آفریده است، اهمیت دارد؛ ارزش های جدید رفتارهای جدیدی را در خانواده ها خلق می کند. بر اساس نتایج این تحقیق بیش از 40 درصد خانواده های ایرانی تمایل داشتند تا ارزش های سنتی خود را بر مبنای گرایش به ارزش های نو حفظ کنند. اگر در گذشته چادر و روسری به عنوان یک ارزش در خانواده ها اهمیت داشت هم اکنون شبکه های ماهواره ای این تفکررا به افراد القا می کنند که استفاده از روسری در ارتباطات خانوادگی ئ فامیلی ضرورتی ندارد. سریال های ماهواره ای عاملی در تحول بسیاری از خانواده های ایرانی استو زمانی که ئاعضای خانواده ساعت ها به مشاهده برنامه های مختلف ماهواره از جمله سریال های خانوادگی می پردازند، رعایت بسیاری از ارزش ها از جمله حریم میان زن و مرد برای آنها کمرنگ می شود؛ هم اکنون دختران و پسران جوان تحت تاثیر شبکه های ماهوارهای خیلی راحت با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند؛ به گونه ای که شاهد افزایش ارتباطات نامشروع خانوادگی هستیم و ارزش های خانوادگی که در پناه آن ارتباطات میان زن و مرد نامحرم محدود می شد، کنار گذاشته شده است.
کد: 70626
گروه: گزارش های تحلیلی و گفت‌وگو
نویسنده خبر: SuperUser Account
 
تصاویر مرتبط
 
فایل های مرتبط
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: